Oczywiście, że lepiej wyjść z domu, zasiąść w wygodnym fotelu w kinowej lub teatralnej sali, spotkać się, porozmawiać, podyskutować ale… czy w „normalnych” warunkach udałoby się wziąć udział w trzech ważnych, kulturalnych, ogólnopolskich wydarzeniach w ciągu tygodnia a do tego poćwiczyć online w roku i posłuchać kolejnego odcinka z cyklu „Bardzo dobry wieczór z ROK-iem”?.

Rozpoczynający się tydzień jest dość łaskawy dla tych, którym z kulturą jest po drodze. U nas, w Zatorze zachęcamy do naszych „onlajnów”, do ćwiczeń, plastyki dla najmłodszych i nieco starszych, do muzyki, tańca. We wtorek o 16:30 kolejny odcinek z cyklu „Bardzo dobry wieczór z ROK-iem”. Tymczasem w kraju aż trzy duże wydarzenia i wszystkie dostępne online! Dziś (poniedziałek, 16 listopada) rozpoczyna się 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA.  

Przez 7 dni będzie można obejrzeć ponad 40 filmów, w tym 30 polskich premier fabuł i dokumentów pokazywanych na największych festiwalach żydowskich na świecie i festiwalach międzynarodowych. Głównym partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a głównym partnerem w Internecie został w tym roku portal Ninateka.pl. Filmy będą prezentowane również na kanele festiwalu na Vimeo, a także na portalu Tok FM.pl. Dzięki temu rozwiązaniu wydarzenie będą mogli śledzić nie tylko widzowie w Warszawie, ale także odbiorcy z całej Polski. Platformy internetowe pozwalają dostosować program festiwalu do indywidualnych potrzeb. Filmy i pozostałe materiały audiowizualne będą publikowane w blokach 48 godzinnych na portalu Ninateka.pl (16, 18 i 20 listopada) oraz na kanale WJFF na Vimeo (17, 19 i 21 i 22 listopada). Na portalu Tok FM.pl filmy będą obecne przez 7 dni festiwalu. Jak co roku organizatorzy przygotowali dla widzów stałe sekcje poświęcone kinu izraelskiemu, niemieckiemu oraz jidysz. Nie zabraknie też akcentów kulinarnych, które zawsze cieszą wyjątkowym zainteresowaniem festiwalowej publiczności. W programie znajdą się także rozmowy z twórcami, warsztaty i spotkania. Wydarzenie uświetni polska premiera filmu Non Odiare w reżyserii Maura Manciniego (Vimeo WJFF.pl FILM OTWARCIA) . Obraz miał swoją premierę w niedzielę 6 września w prestiżowej sekcji Międzynarodowego Tygodnia Krytyków na Festiwalu w Wenecji. W filmie została poruszona problematyka odradzającego się we Włoszech faszyzmu. Autorem zdjęć do tej polsko-włoskiej produkcji jest Mike Stern Sterzyński. - czytamy na stronie Festiwalu.

Spotkanie z Anną Dymną, które poprowadzi Wojciech Bonowicz rozpocznie tegoroczne Dni Tischnerowskie. Wszystkie wydarzenia transmitowane będą w Internecie. Szczegółowy program znajdziecie tutaj. Tematem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich jest nadzieja. Jak wyglądałby nasz obecny świat, gdyby spojrzeć nań oczami ks. Józefa Tischnera? Odsłoniłby się nam zapewne obraz ludzi, którzy biegają za rozmaitymi nadziejami. Ludzie ci czują się nieco zagubieni: boją się takich czy innych zagrożeń, nie są też pewni, czy decyzje, jakie podejmują, nie sprowadzą na nich jakiegoś nieszczęścia. W wielu sprawach trudno im ustalić, co jest prawdą, a co nie jest. Nie tylko przyszłość, ale nawet teraźniejszość nie rysuje się im zbyt wyraźnie. Jak sprawić, żeby w tej sytuacji umieli odróżnić nadzieję rzetelną od tej, która jest tylko iluzją i prowadzi ich ku klęsce? I co zrobić, żeby ludzie, w imię rozbieżnych nadziei, nie toczyli ze sobą wojen na słowa, a z czasem – na pięści? Niewątpliwie moment nie jest zwyczajny – pandemia, która się pojawiła, zmusiła nas wszystkich do zmiany stylu życia, a może też do przemyślenia, co jest tego życia najważniejszą treścią. A ponieważ czas nie jest zwyczajny, więc i Dni Tischnerowskie odbędą się w formule nadzwyczajnej. Będzie je można śledzić w Internecie. Tematem przewodnim będzie nadzieja. Dokładniej: „Nadzieja raz jeszcze” – bo już raz podczas Dni Tischnerowskich w Krakowie o nadziei dyskutowano. Przed laty w jednym z tekstów Tischner pytał (powołując się na Alberta Camusa), czy mamy prawo mieć przynajmniej nadzieję na nadzieję. Trzeba do tego pytania wrócić. Trzeba się zastanowić, co się dzieje z naszą – polską, europejską, globalną – nadzieją? Nadzieja nie jest po prostu optymizmem. Jest raczej wiarą, że człowiek będzie potrafi ł rozwiązywać konfl ikty, które sam tworzy, że wyjdzie z nich mądrzejszy, że w ostateczności nawet jego gniew okaże się twórczy. Na czym opiera się ta wiara? U Tischnera ma ona fundament w religii – ale też w przekonaniu o dobrej woli, która mieszka w każdym człowieku. Nie jest nadzieją wmawianie sobie, że „wszystko będzie dobrze”. Nadzieja nie jest naiwnością, wie, że nic na tym świecie nie przychodzi bez wysiłku. Płynie ona do nas od konkretnych ludzi, których spotykamy – od tych, którzy wcześniej mieli nadzieję i którzy według niej żyli. To dlatego podczas Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich przypomnimy trzy osoby, które w życiu Tischnera odegrały znaczącą rolę: Romana Ingardena, Karola Wojtyłę i Antoniego Kępińskiego. Bez przesady można powiedzieć, że byli oni dlań „nauczycielami nadziei”. Wsłuchując się w opowieści o nich, ale też w słowa samego Tischnera – będziemy się starali lepiej zrozumieć naszą własną sytuację. Program Dni znajdziecie tutaj.

Chciałem polecić jeszcze toruński festiwal filmowy Energa Camerimage, ale tam wstęp jest płatny. Gdyby ktoś jednak chciał zobaczyć, co ciekawego dzieje się w kinie, zapraszamy na https://camerimage.pl/