Jeśli kwarantanna ma jakieś dobre strony, to spektakle i koncerty online są jedną z nich (o ile nie jedyną). Zwłaszcza transmisje z miejsc odległych, trudno dostępnych bądź drogich. Mamy dla Was trzy arcyciekawe propozycje na koniec starego i początek Nowego Roku.

 

30 grudnia o godzinie 20.00 w imieniu Teatru STU zapraszamy na transmisję online na kanale YouTube archiwalnego spektaklu „Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się mięsza złe do dobrego” w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Spektakl przygotowany przez Teatr STU spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu (prapremiera w marcu 1990 r.).

Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst asceniczny, a nawet antysceniczny – dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza (1728–1804), które dla historyków i polonistów wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia.

Mikołaj Grabowski, twórca tego niezwykłego spektaklu, wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Pojawiają się więc inteligent w garniturze i paniusia w kwiecistej sukience, student w krótkich spodenkach i strażak w mundurze galowym, małomiasteczkowa dewotka, współczesny pielgrzym i nowoczesna pracownica biurowa w modnych okularach. Posługując się tekstami pisanymi przeszło dwieście lat temu, tworzą zbiorowy Polaków portret własny – taki sam w czasach saskich i obecnie.

Partykularyzm, pieniactwo, skłonność do zbiorowych egzaltacji, obżarstwo, opilstwo – współcześnie przybierają może trochę inne formy, ale istota rzeczy pozostaje ta sama. „Lubo nie masz nic nowego pod słońcem, jak powiedział Salomon...” – co na wstępie swego dzieła położył ksiądz Kitowicz - czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez Teatr STU.

Link do spektaklu znajdziesz >>>TUTAJ<<<

Drugie wielkie wydarzenie to niesamowity koncert "na żywo" z NOSPR!

Weź udział w światowej premierze koncertu z muzyką z filmu „Niebo o północy” (reż. George Clooney) w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Radzimira Dębskiego - JIMKA.

Zobacz koncert noworoczny na kanale YouTube Netflix Polska lub na Facebooku. Premiera 3 stycznia 2021 o godz. 18.00.

Posłuchaj pełnej emocji muzyki zdobywcy Oscara Alexandre’a Desplata (autora ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak Grand Budapest Hotel, Harry Potter i Insygnia Śmierci, Gra Tajemnic) i zobacz, jak jedna z najbardziej spektakularnych sal koncertowych w Europie zmienia się w prawdziwą przestrzeń kosmiczną.

“Niebo o północy” to film o odpowiedzialności i ludzkiej potrzebie kontaktu. Samotny naukowiec z Arktyki próbuje za wszelką cenę nawiązać połączenie z ekipą astronautów, by powstrzymać ich przed powrotem na Ziemię. Załoga nie wie, że może okazać się jedyną nadzieją ludzkości na przeżycie. Czy nadzieja znajdzie drogę?

Wyrusz z nami w audiowizualną podróż nie tylko dla fanów muzyki i kina. Zaraz po premierze - we współpracy z Centrum Nauki Kopernik - zapis dźwiękowy koncertu wyślemy w kosmos przez specjalnie przygotowany nadajnik kosmiczny.

„Is anyone out there?” Nie wiemy, ale jesteśmy przekonani, że o żadnej pustce nie ma mowy, gdy chociaż po jednej ze stron jest człowiek.

Cały wszechświat jest zaproszony. Nie możesz tego przegapić! - czytamy na stronie wydarzenia na facebook'u.

Link do wydarzenia znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

 

Świetną rzecz przyszykował też dla widzów zespół Teatru Śląskiego. 

TEATR ŚLĄSKI W TWOIM DOMU! - Wciąż dla Was gramy! Cała teatralna machina ruszyła znów w grudniu, tylko Wy w innych fotelach – we własnych domach. W najbliższych tygodniach zagramy dla Was wirtualnie wiele razy (retransmisje oraz transmisje na żywo).

3 stycznia będziemy na żywo transmitować dla Was spektakl "Psubracia". To słodko-kwaśna opowieść inspirowana kinem Quentina Tarantino. Opowieść o mężczyznach, którzy pomiędzy kolejnymi piwami nie tylko rozmawiają o kobietach i opowiadają sobie dowcipy, ale też planują wielki skok. Jednak czy potrafią się do niego przygotować? Jak mogą ze sobą współpracować, skoro nie mogą nawet używać własnych imion? A jeśli wpadną w policyjną zasadzkę? Czy będą w stanie wyjść z tego cało? I przede wszystkim: czy w takiej zbieraninie typów spod ciemnej gwiazdy można sobie wzajemnie zaufać? Reżyserem „Psubraci” jest Mateusz Znaniecki, który wspólnie z Arturem Pałygą stworzył tekst sztuki na podstawie aktorskich improwizacji z prób.

Transmisja dostępna 3 stycznia bezpłatnie o godzinie 19.00 na naszym kanale YouTube.

Bezpośredni link do wydarzenia znajduje się >>>TUTAJ<<<

Mateusz Znaniecki reżyseria

Adrianna Gołębiewska kostiumy

Zespół Afar muzyka

Marcin Łyczkowski realizacja światła i dźwięku

Marcin Müller / Anna Kandziora realizacja projekcji

Anna Kandziora inspicjentka i suflerka

obsada:

Bartłomiej Błaszczyński Szeryf

Dariusz Chojnacki Ksiądz

Grzegorz Przybył Cebula

Michał Rolnicki Rolnik

Marcin Szaforz Ochroniarz Mirek

Antoni Gryzik Boss

Mateusz Znaniecki Spoko

Do Siego Kulturalnego!