15 sierpnia na zatorskim Rynku duże wydarzenie! Zapraszamy na Święto Miasta i Gminy Zator połączone z dożynkami!

Będzie sporo muzyki. Na scenie pojawią się; Horpyna, Megitza i Retrospekcja. Z plenerowym spektaklem wystąpi Teatr Na Walizkach z Wrocławia, Ann Berry z Ukrainy zaprezentuje pokaz "W krainie baniek". Na koniec teatr ognia!

 

godz.11.45 – Zbiórka Delegacji Dożynkowych na Placu Marszałka J. Piłsudskiego
godz.12.00 – Msza św. w Kościele Parafialnym w Zatorze
godz.13.00- Przemarsz Korowodu Dożynkowego z udziałem Zatorskiej Orkiestry Dętej na Rynek w
Zatorze
godz.13.15 – Poczęstunek dożynkowy
godz.13.45 – Ceremoniał wręczenia bochna chleba, symboliczne przekazanie wieńców i darów
dożynkowych
godz.14.15 – Koncert zespołu Retrospekcja
godz.16.00 – Pokaz „W krainie baniek” w wykonaniu ukraińskiej artystki Ann Berry
godz.16.30 - „Ristorante” – komediowy spektakl uliczny w wykonaniu Teatru na Walizkach z
Wrocławia
godz.17.45 – Koncert zespołu MEGITZA
godz.19.15 – Koncert zespołu HORPYNA
godz. 21.00 – „Indigo” – teatr ognia w wykonaniu Teatru NAM-TARA
Jarmark Św.Rocha
- Wioska Rycerska: pokazy, gry i zabawy średniowieczne
- Stragan piekarzy i cukierników Św.Rocha: stoisko kulinarne mistrzów ze Stowarzyszenia
Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz” Roszka Zatorska” przygotowana przez grupę
charytatywną Adoremus
- Smaki Ukraińskie, stoisko kulinarne
- Wioska Dziecięca: warsztaty rękodzielnicze: kamyczki i sakiewki Św.Rocha, warsztaty ceramiczne-
medale Św.Rocha, Pielgrzym - śladami św.Rocha- gry planszowe i kolorowanki, malowanie twarzy,
ogródek zabaw
- Stragany artystyczne i rękodzielnicze
- Stoiska promocyjne

Megitza to rodowita góralka urodzona w Zakopanem. Przez jedenaście lat mieszkała w USA i to właśnie tam, w Chicago w 2008 roku, rozpoczęła się jej przygoda z muzyką. Wróciła do Polski, na Podhale, aby śpiewać o ważnych sprawach - o miłości i zdradzie, o wolności i ludzkich wartościach, razem z najlepszą publicznością na świecie. Megitza w swojej muzyce umiejętnie łączy polski folklor z folklorem świata i Amerikaną - czyli bluesem, jazzem, swingiem, rock’n’rollem, a jej śpiew, biały kontrabas, wirtuozowski akordeon, gitara, oraz perkusjonalia dopełniają siłę przekazu tej nieprzeciętnej artystki. Teksty piosenek Megitzy to manifest obudzenia świadomości i umocnienie wewnętrznej wolności. Sama zaś melodia i sposób przekazu Megitzy to pomost łączący pokolenia oraz gusty muzyczne. 
 

"Horpyna", to czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku, powstały w środowisku studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ubiegłym roku zespół obchodził swój jubileusz XX - lecia istnienia. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku przez utwory ludowe grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich w których czuje się zadziornego kozackiego ducha a bogata historia zespołu pozwala uznać go za jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup muzycznych w Polsce i jednocześnie prekursora tego nurtu wśród zespołów ukraińskich. Za Horpyną kilkaset występów zarówno w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma 7 płyt i kilka teledysków. Koncerty Horpyny to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii i uczuć. Przekaz, to główny cel wytworzenia więzi między muzykami i publicznością.

"Ristorante" to garkuchnia pełna niespodzianek oraz zaskakujących sytuacji. Teatr  Na Walizkach zaprasza Was do gastronomii pełnej wrażeń i śmiechu. Znajdziecie w niej latające warzywa, najsłodsze torty oraz fajtłapowatych kelnerów. Kucharze żonglują ziemniakami a jajka rozbijają się nie tylko na patelni. Szef kuchni nie obiecuje, że się najecie do syta ale gwarantuje ubaw po pachy. Bon apetit droga publiczności.