Kapela Hanki Wójciak Zator

Zapraszamy na koncert Kapeli Hanki Wójciak! Hanka przyjedzie do nas w niedzielę, 2 grudnia. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Już wkrótce odebrać będzie można bezpłatne wejściówki.

 

Kapela Hanki Wójciak - zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music i folku.

W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów. Płytę zarekomendowali Muniek Staszczyk i Piotr Metz. W czerwcu  2016 r. ukazała się edycja specjalna płyty “Znachorka” z odmienioną szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby, grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma bonus trackami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”.

W listopadzie 2017 roku ukazała się druga płyta Kapeli Hanki Wójciak zatytułowana “Zasłona”. Na tym albumie znalazło się 11 utworów w tym m.in. “JA”, “Czarodziej” czy “Nie ma piękniejszej chwili” autorki Beaty Skulskiej-Papp. Dodatkowo do płyty dołączono dwa bonus tracki, które można pobrać ze strony wydawcy płyty - Kompania Muzyczna LAS.

 

Skład Kapeli:

Hanka - śpiew i harmoszka,  Jacek Długosz - gitara, Tomek Czaderski - instrumenty

perkusyjne, Mateusz Frankiewicz - kontrabas, Tomek Pawlak - skrzypce, Andrzej Zagajewski

- mandolaPiosenki Hanki Wójciak to niemalże doskonałe połączenie trzech warstw, które jakże rzadko dziś idą w parze. Ciekawa barwa głosu, ogromna liryczność interpretacji, muzykalność aranżacji, a nade wszystko – niepospolita poetyckość tekstów.

 

Witold Bereś / Polska Ma Sens

 

Trzy lata po świetnej „Znachorce” Hanka Wójciak wraca z płytą lepszą, trudniejszą, wysmakowaną muzycznie, pełną zaskoczeń – w tekstach i aranżacjach. I jeszcze myślę, że to niezwykle szczera i w swej szczerości bardzo odważna płyta. Zostawia słuchacza z głową pełną pytań. O siebie. Prorokuję długi (kilkudziesięcioletni) termin „przydatności do spożycia”. 

 

Teresa Drozda / Strefa Piosenki, RDC

 

Hanka Wójciak -  wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka.  Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jej głos można usłyszeć m.in. na płytach Jarka Śmietany, Anny Treter, Naked Mind. W Radiu Kraków prowadzi audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej, a w TVP Kraków - odcinki specjalne programu Pod Tatrami poświęcone wydarzeniom kulturalnym w Zakopanem.

 

Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak, z którą wydała dwie autorskie płyty: Znachorka (2014) i Zasłona(2017). Nagrała wokale do spektaklu Romeo i Julia (Teatr STU w Krakowie) oraz Bracia Karamazow (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi). Panna Młoda ze słuchowiska Wesele w reżyserii Andrzeja Seweryna, Babia Góra ze spektaklu Nieudany Krewniak w reżyserii Majki Kubackiej. Współzałożycielka zespołu S.H.A., w którym śpiewa razem z Sussanną Jarą w kilku słowiańskich językach i gwarach.

Zdjęcia: Michał Zięba