Leon Jurasz ze szkoły w Graboszycach zdobył dziś (3 czerwca) tytuł Młodzieżowego Burmistrza Zatora. Oprócz dyplomu i pamiątkowego trofeum Leon i jego drużyna otworzą uroczyście tegoroczne Święto Karpia, wcześniej, wspólnie z innymi uczestnikami konkursu pojadą na wycieczkę po naszej gminie. Przewodnikiem będzie burmistrz Szymon Matyja.

Konkurs wiedzy ogólnej o tytuł Młodzieżowego Burmistrza Zatora organizowany jest co roku przez Regionalny Ośrodek Kultury. W tym roku do konkursu przystąpiły cztery drużyny. Szkoła w Zatorze wystawiła drużynę w składzie: Martyna Kliś - kandydatka na burmistrza, Katarzyna Syrek, Aleksandra Nykiel i Julia Kajfasz. Poza konkursem szkołę reprezentowały też śpiewające: Ksenia Sendera i Antonia Panek. Zespołem opiekowała się Małgorzata Bernowska.

Szkołę w Podolszu reprezentowali; Dominik Adamski - kandydat, Julia Halbina, Maria Żydek i Wojciech Janik. Opiekunem zespołu z Podolsza była Marta Gierek. Kandydatem ze szkoły w Smolicach był Kacper Szymborski. Wspierały go: Hanna Smurzyńska, Lena Mruczek i Natalia Piotrowska. Opiekunem uczniów ze Smolic była Renata Nocula. Zwycięska drużyna z Graboszyc pracowała w składzie: Leon Jurasz - kandydat, Gabriela Grubka, Aleksandra Bałuch i Nikola Grabowska. Zespołem opiekowała się Barbara Żmuda.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie lada wiedzą z kilku dziedzin, przede wszystkim jednak pytania dotyczyły naszej gminy i Doliny Karpia. Po bardzo wyrównanym pojedynku zwyciężyły Graboszyce, drugie miejsce zdobyła szkoła w Zatorze, a trzecie miejsce przypadło Smolicom i Podolszu. Nagrody wręczył burmistrz Zatora Szymon Matyja.

W nagrodę, oprócz pamiątkowych dyplomów i upominków, uczestnicy konkursu wezmą udział w wyprawie po naszej gminie. Ich przewodnikiem będzie burmistrz. Zwycięska drużyna otrzyma także klucze do bram miasta na czas obchodów Święta Karpia.

fot. Anna Momot