Mamy dla Was wyniki oraz zdjęcia z naszego Festiwalu MUZA 2024, do udzuału w którym zaprosiliśmy Was w ostatnią niedzielę (28 kwietnia).

Waszym występom przyglądało się jury w składzie:

Przewodnicząca:

Joanna TrafasJoanna Trafas – krakowska sopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie (2008 - dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii UJ (mgr 2006). Dzięki elastycznej technice wokalnej wykonuje bardzo zróżnicowany repertuar, od szeroko pojętej klasyki (od XIII do XXI w.) aż po musical i jazz. Na scenie debiutowała w trakcie studiów głównymi rolami w musicalach „My Fair Lady” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu) i „West Side Story”(Teatr Rozrywki w Chorzowie). Jako gościnna solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Gliwickiego Teatru Muzycznego grała wiodące role w przedstawieniach operetkowych i musicalowych, jako aktorka współpracowała m.in. z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa i Teatrem Współczesnym we Wrocławiu (w ramach festiwalu T. Różewicza).  W latach 2008-2022 blisko związana z Filharmonią Krakowską jako solistka (koncerty kameralne i z orkiestrą FK) i prelegentka oraz twórczyni programów koncertowych w Dziale Edukacji, prowadząc m.in. autorski cykl koncertowy „Muzyczne Opowiastki” (2020-2022).

Śpiewa muzykę różnych epok i stylów, występuje z recitalami w kraju i za granicą z towarzyszeniem m.in. fortepianu, organów, kwartetu smyczkowego i innych składów kameralnych.  Od czasu studiów współpracuje też z zespołem muzyki dawnej Floripari – Muzycy Wawelscy oraz Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną z którymi nagrała płyty. Uczestniczka licznych kursów i festiwali muzycznych w Polsce i Europie. Swój warsztat doskonaliła zarówna upoważanych specjalistów od bel canto (E.Blahova, J. Chapman, M. Habela, D. Fundling, R.Karczykowski, Ch. Elssner) jak i na warsztatach nowoczesnej techniki rozrywkowej (D.Kaelin, J.Henny). Laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej (2004 i 2010), a także Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2007. Nagrywa muzykę filmową i teatralną kompozytorów krakowskich. Jako konferansjer prowadziła koncerty m.in na 53 Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy. 

Prowadzi liczne warsztaty wokalne w całej Polsce, w tym od 2023 r. jako ekspert d.s. emisji głosu w ramach projektu MKiDN i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu "Śpiewająca Polska" a także regularne zajęcia wokalne w ramach Trafas Vocal Studio przy Teatrze Loch Camelot w Krakowie, w którym także od 2013 r. występuje regularnie z recitalem muzyki filmowej "Cinema Paradiso" a od 2024 r. z monodramem muzycznym swojego autorstwa "Sen o Wielkim Jabłku" opartym na muzyce amerykańskiej.

 

dr Emilia Bernacka – pianistka, lwowianka. Swoje pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (odpowiednik Szkoły Talentów) gdzie otrzymała najwyższe wyróżnienie - złoty medal (1996). Jest również absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Janiny Baster, 2002) oraz Studiów Podyplomowych w zakresie kameralistyki na tej samej uczelni (specjalizacja: duet fortepianowy - dyplom z oceną celującą,2004). Doktor sztuk muzycznych (2019). Kameralista, solista, akompaniator, ze szczególnym upodobaniem współpracuje ze śpiewakami jako korepetytor i wokalny coach. Ceniony akompaniator m.in. na kursach mistrzowskich prof. Alison Pearce (z Royal Academy of Music w Londynie), prof. M. Habeli (z La Haute école de Musique de Genève), prof. Evy Blahovej, Macieja Pietraszko (NYC Opera), egzaminach orkiestrowych Krakowskiej Filharmonii, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, na których wielokrotnie została nagrodzona za wyróżniający się akompaniament. Współpracowała z Muzeum Fryderyka Chopina i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu Sztuka słuchania. Jako solista, kameralista i akompaniator koncertuje w kraju i zagranicą (Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Szkocja, Francja, Czechy, Polska). Pianistka wystąpiła m.in. na zaproszenie Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz The Chopin Circle in Scotland. W 2017r. na Dniach Transtrӧmerowskich w Krakowie wraz z sopranistką Anną Zawiszą wzięła udział w polskim prawykonaniu pieśni „Ljuset strӧmmar in” T. Transtrӧmera na koncercie odtwarzającym słowno-muzyczny przebieg uroczystości wręczenia mu Nagrody Nobla. Przez 20 lat współpracowała z Filharmonią Krakowską jako pianistka, często pełniąc funkcję współtwórcy programów edukacyjnych i koncertów dla młodych widzów. Od roku 2013 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim krakowskiej Akademii Muzycznej jako starszy wykładowca. W 2019 roku obroniła doktorat na Akademii Muzycznej we Lwowie w Ukrainie. W 2020 roku odznaczona nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

A oto werdykt jury:

Kategoria I

I miejsce: Martyna Balonek

II miejsce: Michalina Zalewska, Hanna Chmielarska, Ananasy

III miejsce: Nadia Banach, Julia Dzidek, Oliwia Obrzud, Zespół wokalny ROK Zator

Wyróżnienie: Sandra Stybak, Zuzanna Nowak

GR.II (kl I-III)

I miejsce: Milena Tyran, Mikołaj Gąska, Elena Łapińska

II miejsce: Maria Mikołajczuk, Maja Musioł, Emilia Ilkiewicz-Pogon,

III miejsce: Sylwia Frączek, Lena Galiszewska, Magdalena Gajewska, Franciszek Jędra

wyróżnienie: Wiktoria Lukasek, Antonina Niwelt, Amelia Kornaś, Emilia Rojek, Zofia Chmielarska

duety i zespoły:

I miejsce: Emilia Ilkiewicz i Mikołaj Gąska, CZELODKA

II miejsce: KARMEL

III miejsce: GRODI, Emilia Wichorowska, Julia Świdergał

Gr III (kl IV-VI)

I miejsce: Basia Drąg, Antoni Sroka, Nadia Wolner

II miejsce: Lena Jastrzębska, Julia Meus, Zuzanna Hojka

III miejsce: Maria Gucwa, Antonina Grobelna, Antonina Barzycka, Igor Kaczor

wyróżnienie: Agata Kotlarz, Melania Boba, Antoni Krawczyk, Oliwia Bochenek, Leon Skorupski, Paulina Paluszczak, Anna Milc, Martyna Nawieśniak, Julia Nowak, Ewa Tobiczyk, Alicja Batek

zespoły:

I miejsce: NONA ART TRIO

II miejsce: MEDIUM, Tosia i Ksenia

III miejsce: Starszy Zespół Wokalny ZSO ZATOR

 

Gr IV (kl VII -VIII)

I miejsce: Kevin Cinal,

II miejsce: Jan Balonek

III miejsce: Julia Muszyńska

wyróżnienie: Bianka Szyjka, Kacper Klimek, Natalia Lemantowicz,

 

Gr V ( otwarta)

I miejsce: Marta Białek, Kornelia Czerwiec

II miejsce: Magdalena Durczok, Szymon Dombek, Martyna Krawczyk

III miejsce: Maciej Łakomiec, Barbara Dajka, Marcin Byczkowski, Julia Król,

wyróżnienie: Aleksandra Abram, Andrzej Tan, Kinga Niewola, Gabriela Rokowska, Martin Finnegan, Julia Franiczek

zespoły:

GRAND PRIX: Zespół wokalny Rydułtowy

I miejsce: Mango, Anna Bywalec i Magdalena Durczok

II miejsce: Ewa Tężycka i Szymon Dombek

III miejsce: Seniorita

fot. Jacek Pasternak