Święto Niepodległości w Zatorze 2019

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Zatorze oraz wielkie narodowe świętowanie Niepodległości. Za nami dwie duże patriotyczne uroczystości. 

10 listopada obchodziliśmy 727 rocznicę lokacji Zatora. Z tej okazji odprawiona została uroczysta msza św. Następnie w auli Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zatorze rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji wręczone zostały oficjalnie dwa wyróżnienia: Zasłużony dla Ziemi Zatorskiej oraz Honorowy Obywatel Gminy Zator. W tym roku na wniosek Kapituły Rada uhonorowała tytułem Zasłużony dla Gminy Zator Ś.P. Marię Filę, przedwcześnie zmarłą pedagog i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Wyróżnienie w jej imieniu odebrała rodzina. Honorowym Obywatelem Gminy Zator został Frantisek Tam, burmistrz zaprzyjaźnionych z Zatorem Bojnic na Słowacji. Po zakończeniu sesji wysłuchaliśmy znkomitego recitalu fortepianowego w wykonaniu Janusza Bieleckiego, autora Hymnu Zatora.

11 listopada po mszy św. w intencji Ojczyzny mieszkańcy Zatora przeszli na miejscowy cmentarz, do symbolicznej mogiły upamiętniającej tych wszystkich, którzy zginęli za naszą wolność. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej a po południu w Regionalnym Ośrodku Kultury wystąpił znakomity duet: Krzysztof Bigaj- krakowski wokalista, autor muzyki i tekstów oraz Mateusz Zastawny - z wykształcenia kompozytor i akordeonista. Usłyszeliśmy najważniejsze polskie piosenki o i dla Ojczyzny, od współczesności po lata dwudziestolecia międzywojennego. Usłyszymy m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Dziwny jest ten świat”, „Biały Krzyż” czy „Mury” a wspólnie zaśpiewamy wiązankę utworów patriotycznych. W drugiej części koncertu  zabrzmią utwory lat 20-30-tych tj. „Ach, jak przyjemnie” „Miłość ci wszystko wybaczy”  czy „Już nie zapomnisz mnie”. Duet wystąpił z gościnnym udziałem zespołu śpiewaczego Podolszanka.