REGULAMIN określający PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W REGIONALNYM OŚRODKU KULTURY W ZATORZE NA CZAS PANDEMII KORONAWIRUSA SARS.CoV2
Procedury mają na celu:
- kompleksowe, profilaktyczne działanie przeciwepidemiologiczne dostosowane do obowiązującej sytuacji w kraju oraz regulacji rządowych i samorządowych
- minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS.CoV2 w związku z prowadzoną działalnością ROK Zator
- zapewnienie bezpieczeństwa uczestników i pracowników ROK Zator
Ustala się następujące procedury obowiązujące w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze w okresie pandemii koronawirusa SARS.CoV2:
I. Ogólne zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach:
- Przy wejściu do budynków ROK Zator (w tym domy ludowe, CAZ i wszystkie placówki) i w salach w których będą odbywać się zajęcia artystyczne umieszczone zostają pojemniki z płynem dezynfekującym. Każda osoba wchodząca do obiektu musi obowiązkowo zdezynfekować ręce, (dzieci do 6 roku życia nie używają płynów dezynfekujących, tylko myją ręce w ciepłej wodzie z użyciem mydła).
- W budynkach ROK Zator jest obowiązek stosowania środków ochrony osobistej takich jak maseczki. Pracownicy przy obsłudze klientów, imprez muszą używać środków ochrony osobistej.
- W korytarzu, przy wyjściu umieszczone są pojemniki na zużyty sprzęt ochrony osobistej.
- W toaletach oraz w korytarzach powieszone są zalecane przez GIS instrukcje.
- Organizacja techniczna pomieszczeń wykorzystywanych na zajęcia, z podaniem limitu ilości osób lub minimalnej odległości:
a) ROK Zator pl. Jana Matejki:
- sala widowiskowa: do 150 osób, zajęcia edukacyjne – z zachowaniem 1,5 odległości, koncerty, spektakle, spotkania -do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi,
- pracownia muzyczna – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
- pracownia plastyczna – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
- Galeria Szklana – do 4 osób, do limitu nie wlicza się zaszczepionych i obsługi,
- sekretariat – z zachowaniem 1,5 odległości + pracownicy
- księgowość – z zachowaniem 1,5 odległości + pracownicy
- pokój instruktora – z zachowaniem 1,5 odległości + instruktor
- bawialnia – z zachowaniem 1,5 odległości
- słuchalnia płyt winylowych – z zachowaniem 1,5 odległości
b) Dom Ludowy w Podolszu:
- świetlica - zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
- sala widowiskowa – do 160 miejsc, koncert, spotkania, spektakle-do limitu 30 % miejsc nie wlicza się
- sala widowiskowa - zajęcia edukacyjne – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
c) Dom Ludowy w Graboszycach:
- świetlica - zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
- sala widowiskowa – do 120 osób, koncert, spektakle, spotkania-do limitu30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi,
- sala widowiskowa – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
e) Dom Ludowy w Rudzach:
- świetlica - zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
- sala widowiskowa – do 90 osób, koncert, spektakle, spotkania-do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi,
- sala widowiskowa – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
(w czasie funkcjonowania przedszkola zakaz korzystania z sali)
f) Budynek wielofunkcyjny ul. Chrzanowska:
- sala widowiskowa – do 120 osób, koncert, spektakle, spotkania-do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi,
- sala widowiskowa – zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
g) Dom Kultury w Trzebieńczycach:
- sala widowiskowa – do 60 osób, koncert, spektakl, spotkanie-do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi
- sala widowiskowa - zajęcia edukacyjne z zachowaniem 1,5 odległości
h) Poddasze w Łowiczkach:
- sala widowiskowa – do 100 osób, koncert, spektakle, spotkania-do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi
i) Rynek 2, II piętro:
- sala wystawowa -do 150 osób, , koncert, spotkania -do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi
j) Centrum Aktywizacji Zawodowej, ul. Słowackiego 15, Zator
- aula – do 200 osób, koncert, spektakle, spotkania -do limitu 30 % miejsc nie wlicza się zaszczepionych i obsługi
k) Dla Biblioteki i Orlika zostały opracowane odrębne regulaminy.
l) Na potrzeby wynajmów obiektów dla osób fizycznych i prawnych uregulowania zostały opracowane w odrębnych umowach.
Z każdej toalety w każdym budynku może korzystać tylko 1 osoba, pozostałe muszą poczekać zachowując bezpieczny 1,5-metrowy odstęp.
II. Zasady organizacji zajęć w obiektach ROK Zator:
- W zajęciach stałych organizowanych przez ROK Zator mogą brać udział wyłącznie osoby, które zgłoszą swój udział.
- W budynku mogą przebywać jedynie uczestnicy zajęć i osoby załatwiające sprawy służbowe. Rodzice przyprowadzają i odbierają dzieci z zajęć z zachowaniem 1,5 metrowej odległości od innych opiekunów.
- Prowadzenie zajęć musi się odbywać w taki sposób, aby minimalizować kontakt bezpośredni między uczestnikami, najlepiej do zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m.
- Przekazywanie sobie przyborów, narzędzi i rekwizytów jest możliwe jedynie, gdy jest to niezbędnie konieczne, wyłącznie po ich wcześniejszej dezynfekcji dokonanej przez instruktora.
- Przy ustalaniu godzin zajęć, koncertów itp. należy zapewnić odpowiednie przerwy umożliwiające opuszczenie budynku przez uczestników przed przybyciem kolejnych oraz wietrzenie sal i niezbędną dezynfekcję.
III. Zasady organizacji koncertów, wydarzeń w obiektach ROK Zator:
- Wejścia na koncerty, wydarzenie w Sali widowiskowej będą poprzedzone wydawaniem odpowiedniej ilości wejściówek, online przez bilety.rokzator.pl (w wyjątkowych sytuacjach w sekretariacie ROK Zator)
- Każdy uczestnik koncertu, wydarzenia zobowiązany jest do zakrywania ust i nosa, środki ochrony osobistej uczestnik zapewnia we własnym zakresie.
IV. Zasady organizacji imprez plenerowych:
- Teren na którym będzie się odbywać impreza plenerowa będzie wyraźnie oznaczony.
- W przypadku dużych imprez plenerowych ze względu na ograniczoną liczbę uczestników obowiązywać mogą wejściówki lub bilety dostępne online na bilety.rokzator.pl (w wyjątkowych sytuacjach w sekretariacie ROK Zator)
- Każdy uczestnik wchodzący na teren imprezy obowiązkowo musi zdezynfekować ręce.
- W przypadku kina plenerowego, wydarzenia artystycznego z widownią siedzącą, uczestnicy zajmują wyznaczone miejsca, w pozostałych przestrzeniach muszą zachowywać 1,5-metrowe odległości (wyjątek stanowią rodziny i osoby wspólnie mieszkające)
- Przy wyjściu z terenu umieszczone będzie pojemniki na zużyty sprzęt ochrony osobistej.
V. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i współpracownikom:
- Pracownicy zobowiązani są do zachowywania odstępu min 1,5 metra od siebie i ograniczenia jednoczesnego przebywania w pomieszczeniach. Jeśli jest to nie możliwe to muszą stosować środki ochrony osobistej.
- Każdy pracownik otrzymuje do swojej dyspozycji środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowego użytku) w ilościach adekwatnych do wykonywanej pracy i zobowiązany jest je stosować.
- Pracownicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk przed przystąpieniem do pracy, a także w trakcie pracy, szczególnie po kontakcie z klientem.
- Pracownicy obsługujący kasę, zobowiązani są do bieżącej dezynfekcji swojego stanowiska, przede wszystkim blatu i miejsc, z którymi kontakt mają klienci (np. terminal do płatności kartą).
- Pracownicy obsługi zobowiązani są do szczególnego utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych -poręczy, klamek, włączników i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach oraz bieżącej dezynfekcji toalet.
- W przypadku koncertów, imprez dezynfekcja toalet musi być przeprowadzana co najmniej raz na godzinę.
VI. Procedura postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem lub zachorowania na SARS.CoV2.
- Każdy pracownik, który zauważy wystąpienie u siebie, innego pracownika lub osoby przebywającej w instytucji, niepokojące objawy lub symptomy mogące wskazywać na zarażenia koronawirusem lub zachorowania na SARS.CoV2, takie jak: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37,2°C a 38°C), objawy przeziębieniowe, utrata węchu i smaku, powinien niezwłocznie powiadomić o tym dyrektora oraz odizolować taką osobę od innych w wyznaczonym pomieszczeniu. W przypadku braku takiego pomieszczenia, osoba dorosła podejrzana o zakażenie musi opuścić zajęcia/wydarzenie, a w przypadku dziecka podejrzanego o zakażenie natychmiast zostaną poinformowani opiekunowie o konieczności odbioru go z zajęć/wydarzenia.
- Pomieszczenia w których przebywał Pracownik/uczestnik podejrzany o zarażenie koronawirusem muszą zostać zdezynfekowane zgodnie z procedurami sprzątania.
- Pracownik/uczestnik podejrzany o zarażenie koronawirusem powinien stosować się do zaleceń dostępnych na stronie www. Gov.pl/web/koronawirus.
- Wszyscy pracownicy oraz osoby korzystające z oferty ROK Zator zobowiązani są do bezwzględnego jej przestrzegania i stosowania.