Polakom brakuje kina, teatru, koncertu! Narodowe Centrum Kultury opublikowało wynik sondażu, który dotyczył postaw i oczekiwań odbiorców kultury w związku z ograniczeniami w działalności instytucji kultury. 75% procent respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie: czy brakuje Ci wyjść do instytucji kultury.

Wikipedia donosi, że podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Mówiąc "po ludzku" to taka internetowa audycja radiowa. Skąd wziął się temat podcastów na naszym blogu? 

I znów propozycja dla fanów muzyki klasycznej. Dziś (czwartek, 12 listopada) radiowa „dwójka” transmitować będzie koncert Chóru Polskiego Radia z okazji 10 rocznicy śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego prosto z sali koncertowej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Początek koncertu o 19:30.

Jaki będzie 2021 rok jeśli chodzi o sytuację epidemiologiczną, tego nie wie nikt. Mamy nadzieję, że będzie dobrze. Wiemy natomiast jaki będzie ten rok w filmie! Zapowiada się bardzo ciekawie!

Kto z Was wysyła pocztówki z wakacji? Kto lubi je dostawać? Kto tęskni za „piórem, atramentem, lampą”? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te trzy pytania to postcrossing jest dla Ciebie!

Jeśli kwarantanna ma jakieś dobre strony, to spektakle i koncerty online są jedną z nich (o ile nie jedyną). Zwłaszcza transmisje z miejsc odległych, trudno dostępnych bądź drogich. Mamy dla Was trzy arcyciekawe propozycje na koniec starego i początek Nowego Roku.

...to wybierzemy się do NOSPR-u do Katowic. NOSPR czyli nowa (już nie tak bardzo nowa) siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. obiekt absolutnie niezwykły. I pod względem architektury i, a może przede wszystkim, pod względem akustycznym! Nim jednak wycieczki będą możliwe musimy pocieszać się internetem Dziś nadarza się doskonała okazja!

Każdy zna „Mój jest ten kawałek podłogi” albo utwór „Kartka dla Waldka”, o tramwaju, co to przejechał podmiotowi lirycznemu przez śniadanie. Ale prawie nikt nie potrafi powiedzieć, kto jest właścicielem tego lekko chrypiącego, wspaniałego głosu. Niektórzy przypomną sobie, że zespół nazywał się Mr Zoob. Nieliczni tylko wskażą, że wokalistą Mr Zoob jest Andrzej Donarski.

Śmierć i Małgorzata blog ROK Zator

Trudno sobie wyobrazić to całe epidemiologiczne szaleństwo bez dostępu do kultury. Tak jak kiedyś trudno było sobie wyobrazić jesiennego wieczoru bez książki. Najlepiej takiej pachnącej świeżą farbą drukarską, zdobytej w trudzie, po polowaniu, spod lady. Pewnie macie jakieś swoje typy, jakichś ulubionych autorów, albo przynajmniej gatunek, który powolutku drążycie. Ja ostatnio wpadłem na Małgorzatę, tzn. na Joannę. Ale po kolei...

Oczywiście, że lepiej wyjść z domu, zasiąść w wygodnym fotelu w kinowej lub teatralnej sali, spotkać się, porozmawiać, podyskutować ale… czy w „normalnych” warunkach udałoby się wziąć udział w trzech ważnych, kulturalnych, ogólnopolskich wydarzeniach w ciągu tygodnia a do tego poćwiczyć online w roku i posłuchać kolejnego odcinka z cyklu „Bardzo dobry wieczór z ROK-iem”?.

Po kilku miesiącach względnego spokoju znów musimy przenieść się z niektórymi pomysłami do sieci.